Info

avatar Ten blog prowadzi Piotr
z Rzeszowa.
Z bikestats.pl przejechałem 39927.69 kilometrów w tym 4703.37 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 18.97 km/h.
Więcej o mnie.


button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl

Galeria zdjęć

(kolejność losowa)
Dla bardziej zainteresowanych geografią naszego kraju:
reBike.pl
Rzeszów, ul. Bożnicza 6


button stats bikestats.pl
Zaprzyjaźniony serwis rowerowy
Polecam :)

Gminy przemierzone na rowerze (w naszym kraju)


  • DST 159.12km
  • Teren 17.00km
  • Czas 08:58
  • VAVG 17.75km/h
  • VMAX 61.30km/h
  • Temperatura 22.0°C
  • Kalorie 6662kcal
  • Podjazdy 1460m
  • Sprzęt Karpacki Tropiciel Szlaków
  • Aktywność Jazda na rowerze

Korona Pogórzy: Przemyskie - Kopystanka (541 m)

Sobota, 22 maja 2010 · dodano: 24.05.2010 | Komentarze 6

Trasa: Rzeszów > Biała > Tyczyn > Kielnarowa > Borek Stary > Hyżne > Dylągówka > Szklary > Bachórz > Bachórzec > Winne > Przedmieście Dubieckie > Dubiecko > Nienadowa Dolna > Iskań > Brzuska > Sufczyna > Nowa Wieś > Bircza > [czerwony szlak pieszy: Wola Korzeniecka > Łodzinka] > Posada Rybotycka > Rybotycze > [żółty szlak pieszy: przez Kopysno na Kopystankę + powrót] > Rybotycze > Huwniki > Nowosiółki Dydyńskie > Kalwaria Pacławska > Nowisiółki Dydyńskie > Huwniki > Aksmanice > Fredropol > Kniażyce > Grochowce > Pikulice > Przemyśl [tu zostało mi 1,5h do odjazdu pociągu więc pojechałem jeszcze na małe zakupy, a później na Rynek, Kopiec Tatarski, Zamek, stok narciarski i do kilku bunkrów nad Sanem]

Sprostowanie... jak się okazało Kopystanka wcale nie jest najwyższym szczytem Pogórza Przemyskiego (istnieje o to spór - info poniżej). Jadąc w sobotę jeszcze tego nie wiedziałem, ale w sumie to bez znaczenia bo wycieczka super. Malownicze krajobrazy, cerkwie, ta cisza i spokój, czas tu jakoś inaczej. Wszystko to skłania mnie ku twierdzeniu, że Przemyskie jest chyba najbardziej klimatycznym z Pogórzy.

Zdjęcia nie oddają dobrze wyjazdu, ale musiałem się wstrzymywać, gdyż bałem się o kondycję baterii w aparacie. Rano włożyłem nowe akumulatorki, a tu aparat się nie reaguje. (Prawdopodobnie były źle włożone do ładowarki w ogóle się nie ładowały)

Jak już pisałem tereny były wyjątkowo urokliwe i brak możliwości swobodnego robienia zdjęć to właściwie mankament na trasie. Po zrobieniu kilku zdjęć na Kopystance aparat siadł i już się później nie włączył. No może był jeszcze jeden mankament: przebiłem dętkę zjeżdzając jak szalony z Kopystanki gdyż goniła mnie burza/ulewa znad Ukrainy. Niepotrzebnie bo i tak mnie zlało, a dodatkowo musiałem zmieniać dętkę w deszczu co nie jest zbyt miłe.

Na podjeździe do Kalwarii Pacławskiej prawie padłem... zaraz po zjeździe z Kalwarii, na serpentynach Huwniki-Aksamice padłem totalnie, więc raz podjeżdzałem, raz prowadziłem rower. Muszę kiedyś sprawdzić ile tam jest w pionie, bo serpentyny ciągneły się przez ponad 2km.

Jeszcze troche informacji na ten temat sporu o najwyższy szczyt Pogórza Przemyskiego:
***
Południowa granica nie jest jednoznacznie ustalona; istnieje kilka wersji (doliny rzek Wiar, Łomna, Stupnica, Leszczawka, Lachówka i Tyrawski Potok lub Wiar, Krzywiec, Roztoki, Berezka, Lachówka, Tyrawski Potok; występują również inne wersje). W związku z tym teren ograniczony od północy, zachodu i południa przez dolinę Wiaru bywa zaliczany do Pogórza Przemyskiego lub Gór Sanocko-Turczańskich.

Zatem za najwyższy szczyt regionu uznaje się, w zależności od przyjętych granic, Suchy Obycz (618 m n.p.m.), Kopystańkę (541 m n.p.m.) lub wzgórze Na Wysokim (586 m n.p.m.). Paweł Wład w publikacji Województwo przemyskie. Zarys geograficzny, Przemyśl 1996, tereny znajdujące się na południowym brzegu Wiaru określa się jako Pogórze Dobromilskie - osobną jednostkę nie należącą ani do Pogórza Przemyskiego, ani do Gór Sanocko-Turczańskich.
***

Zyskałem więc powód by pojechać w okolice Arłamowa :P I zdobyć Suchy Obycz by nie było wątpliwości.

Kopystańka (541 m n.p.m.) i nadchodząca burza... © Petroslavrz

Pogórze Przemyskie - Kopystańka (541 m n.p.m.) © Petroslavrz

Kopystanka - widok na północ © Petroslavrz

Kopystanka - widok na południe (widać Góry Słonne, Bieszczady nie były widoczne) © Petroslavrz

Kopystanka - widok na wschód i nadchodzącą burzę/ulewę © Petroslavrz

Kopystanka - tablica pamiątkowa... © Petroslavrz

pod betonową wieżą triangulacyjną góry Kopystanka © Petroslavrz

na żółtym szlaku pomiędzy Rybotyczem, a Kopysnem © Petroslavrz

Cerkiew św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej © Petroslavrz

rzeka San... © Petroslavrz

Zamek Dubiecko © Petroslavrz

Dubiecko - park przy zamku © Petroslavrz





Komentarze
Uczennica SP14 | 16:53 wtorek, 27 marca 2012 | linkuj Będę miała wycieczkę klasową tym szlakiem , mam nadzieje ,że będzie fajnie :D
petrov | 16:02 piątek, 4 marca 2011 | linkuj Cerkiew w Posadzie Rybotyckiej – z rycinami z 1514 r. najstarsza w Polsce !
bartek9007
| 12:58 wtorek, 25 maja 2010 | linkuj szkoda aparatu, kiedys tez mnie dopadlo w srodku jesiennej wycieczki ;)
ładny dystans, widze ze Ci sie nie spieszy generalnie ;)
yazoor | 09:02 wtorek, 25 maja 2010 | linkuj Ja też miałem w planach Kopyśtankę i okolice Przemysla ale przełozyłem na czerwiec ze względu na pobyt w Krakowie:) wycieczka super i focie też! pozdr
robin
| 07:07 wtorek, 25 maja 2010 | linkuj Bardzo ładna wycieczka, i trochę i pod górkę i piękny zjazd! Piękne miejsca, ale dalekie ode mnie.
bryla33
| 04:45 wtorek, 25 maja 2010 | linkuj O widzę, że moje okolice odwiedziłeś. Szkoda, że aparat padł bo zdjęcia mogły być piękne.
Podjazd pod Kalwarię Pacławską to naprawdę mordęga.

Pozdrawiam :)
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa argiw
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]